Sesja dziecięca w studio czy w domu? Które miejsce jest lepsze?

Jaki jest najlepszy wiek na sesję dziecięcą?

Wasze dziecko zmienia się każdego dnia i szybko dorasta. Rezerwacja sesji zdjęciowej zaraz po urodzeniu to popularny sposób na udokumentowanie tych cennych chwil i utrwalenie wszystkich drobnych momentów, o których nie chcielibyście zapomnieć.

Kiedy zaczniecie szukać fotografa, znajdziecie wiele różnych opcji. Najczęstsze z nich to naturalne sesje w domu (fotografia lifestyle) oraz różnego rodzaju sesje studyjne.

Jak więc zdecydować, która z tych opcji jest najodpowiedniejsza dla Waszej rodziny?

W tym artykule wyjaśnię, czego możecie się spodziewać po sesji zdjęciowej dziecka w studio i sesji zdjęciowej w domu oraz wskażę pięć czynników, które pomogą Wam rozważyć, która z nich jest najlepsza dla Waszej rodziny.

Fotografia noworodkowa w studio

W środowisku studyjnym istnieje wiele różnych zmiennych, które mają wpływ na efekt końcowy Waszych zdjęć:

  • Niektórzy fotografowie używają lamp studyjnych, a inni światła zastanego
  • Inni używają wielu rekwizytów, strojów i / lub kolorów. Inni będą mieli bardziej minimalistyczny styl
  • Są też tacy, którzy będą fotografować dzieci tylko do 14tego lub 30tego dnia życia. Inni nie będą nakładać żadnych ograniczeń.

Część fotografów będzie wykonywała stylizowane sesje na których znajdować się będzie tylko Wasze (zazwyczaj śpiące) dziecko. Jedni z nich będą używali wielu dodatków, zaś inni mogą wykonać sesje bardziej minimalistyczne. Są też fotografowie, którzy będą realizować sesje noworodkowo-rodzinne w zaaranżowanym studio np. w stylu boho, rustykalnym, ale znajdą się też tacy, którzy zrobią sesję na jednolitym tle (zwykle białym lub czarnym).

Powiązany artykuł: Jaki jest najlepszy wiek na zdjęcia dzieci?

Fotografia noworodkowa w domu

Podobnie jest, gdy wykonujecie sesję zdjęciową Waszego dziecka w domu, wówczas ogólny charakter zdjęć będzie się różnić w zależności od stylu fotografa.

Z jednej strony znajdziecie fotografów dokumentalnych, którzy rejestrują życie takim, jakie jest. Będzie to forma reportażu z Waszego dnia spędzonego z nowonarodzonym potomkiem. Tacy fotografowie nie będą ingerowali w Wasze pozy czy przestawiali przedmiotów lub mebli w pomieszczeniu. Wykorzystają dziennikarskie podejście do fotografowania Waszego dziecka i chociaż zrobią wszystko, co w ich mocy, aby upewnić się, że fotografują z najlepszych ujęć i perspektyw oraz jak najlepiej wykorzystać dostępne światło to fotografowie dokumentalni zazwyczaj nie będą ingerować w Wasze pozy czy przestawiać przedmiotów lub mebli w pokoju.

Z drugiej strony znajdziecie fotografów lifestylowych, którzy zwykle będą mieli większy wkład w aranżację zdjęć. Prawdopodobnie wybiorą najlepsze części Twojego domu, w których będziecie robić zdjęcia. Być może dadzą również całkiem sporo wskazówek, gdzie usiąść / stać i gdzie powinno być Wasze dziecko lub podpowiedzą zachowania i czynności, które mogą pięknie wyglądać na zdjęciach. Mogą także przesuwać przedmioty lub meble, które wchodzące w kadr mogłyby odwracać uwagę widza.

Prawdopodobnie znajdziesz też fotografów, których style mieszczą się między fotografią lifestyle a fotografią dokumentalną. Jednakże oba te typy fotografii będą skupiać się na pokazaniu w naturalny sposób Waszego życia, pierwszych chwil spędzonych z Waszym dzieckiem. Będą to zdjęcia pełne emocji i czułych kadrów.

Powiązany artykuł: Jak przygotować się do sesji fotograficznej w domu?

Sesja w studio czy w domu? Którą wybrać?

Więc teraz kiedy poznaliśmy różne style fotografii dziecięcej, musisz zdecydować, który z nich jest najlepszy dla Twojej rodziny.

 

Sugeruję rozważenie 5 czynników przy podejmowaniu decyzji:

  • Jaki styl fotografii lubicie najbardziej?
  • W jakim wieku będzie Wasze dziecko podczas sesji?
  • Miejsce trwania sesji
  • Czas trwania sesji
  • Ponadczasowość fotografii

Jaki styl fotografii lubicie najbardziej?

Może się to okazać, gdy przejrzycie różne style fotografii – od wysoce stylizowanych zdjęć studyjnych po zdjęcia dokumentalne w domu, od razu będziecie wiedzieć co Wam w duszy gra i podoba się najbardziej.

Jeśli tak to polecam pójść tym tropem. Jeśli spodoba Wam się styl danego fotografa, prawdopodobnie spodobają Wam się później również zdjęcia Waszego dziecka.

Może się jednak okazać, że przypadnie Wam do gustu jedno i drugie. Na przykład, jeśli skłaniacie się ku czystemu, naturalnemu stylowi fotografii, mogą Wam się spodobać bardzo naturalne fotografie studyjne z minimalnymi stylizacjami i jednocześnie lifestylowe wykonywane w domu. W takim przypadku radzę wziąć pod uwagę pozostałe czynniki.

W jakim wieku będzie dziecko podczas sesji?

Jak wspominałam wcześniej w tym artykule, niektórzy fotografowie studyjni mogą oferować sesje zdjęciowe tylko w określonym wieku dziecka – na przykład do 14tego lub 30tego dnia życia. A później dopiero gdy ma 3 miesiące (kiedy dziecko potrafi unieść główkę), 6 miesięcy (kiedy dzieci potrafią siedzieć, ale nie potrafią raczkować) lub mniej więcej w czasie swoich pierwszych urodzin.

W przypadku fotografii lifestylowej lub dokumentalnej często jest mniej ograniczeń jeśli chodzi o wiek dziecka lub nie ma ich wcale. Najlepiej porozmawiać o tym z fotografem, u którego chcesz wykonać sesję.

Powiązany artykuł: Jaki jest najlepszy wiek na sesję dziecięcą?

Miejsce sesji

Przy wyborze miejsca sesji, musicie wziąć pod uwagę to, że będzie ono tłem dla Waszych fotografii. Ale nie zapominajcie też, że pojawienie się nowego członka w rodzinie wprowadza wiele zmian w Waszym życiu. Zanim do wszystkich przywykniecie i będziecie mieć nowy harmonogram dnia, z pewnością minie trochę czasu. Każdy wyjazd z dzieckiem i zapakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy do auta wymaga pewnej logistyki i wprawy. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty na pewno będzie Wam wygodniej, jeśli zaprosicie fotografa do swojego domu.

Jednak nie każdy chce, aby ich dom był na zdjęciach, wówczas wybawieniem może być studio. Część z Was ma obawy przed sesjami domowymi. Czasami słyszę, że Wasz dom/mieszkanie nie wygląda tak jakbyście chcieli. Nie zawsze musi to być przeszkodą. Zdarzało mi się robić sesje domowe w wynajmowanych, dawno nieremontowanych mieszkaniach. Jeśli jesteś fanem sesji domowych, to nie musisz tak szybko rezygnować. W takich sytuacjach wybieramy to pomieszczenie lub jego część, która będzie najlepiej wyglądała na zdjęciach. Często to wystarczy. Można też uchwycić kadry w taki sposób, aby nie było widać na nich zbyt dużo tła. Pomyślcie też o tym, że uchwycenie tego jak mieszkacie może być również pamiątką. Można porównać sobie różne etapy w naszym życiu, pokazać dziecku jak wyglądał jego dom w pierwszych miesiącach/latach życia.

Powiązany artykuł: W co się ubrać podczas rodzinnej sesji zdjęciowej w domu

Czas trwania sesji

Przed wyborem sesji oraz fotografa upewnij się ile czasu będzie ona trwała. W przypadku sesji stylizowanych w studio dąży się do tego, aby noworodek przespał całą lub większość sesji, co nie w każdym przypadku będzie łatwe. Ponadto w trakcie zmienia się dziecku ubranka, owijki oraz scenografię. W międzyczasie noworodek jest dokarmiany i na nowo usypiany. Jak nie łatwo się domyślić to wszystko wymaga czasu. Czasami 2-4 godziny wystarczą. Przy tych mniej spokojnych przypadkach może się zdarzyć, że sesja może trwać od rana do wieczora – aż fotografowi uda się uchwycić konkretną ilość kadrów.

Sesje studyjne niestylizowane oraz sesje domowe będą trwały zdecydowanie krócej. Jednakże warto upewnić się jakie to mogą być ramy czasowe u swojego fotografa.

Ponadczasowość fotografii

Ciągle nie jesteście zdecydowani? Popatrzcie na fotografie, które Wam się podobają i zastanówcie się, które z nich będą bardziej ponadczasowe? Bardziej emocjonalne? Które będą po latach nadal cieszyć oko, a które z nich mogą wywoływać śmiech?

W dzisiejszych czasach, czyli w czasach nieograniczonego dostępu do wszelkich dóbr czy programów i narzędzi do obróbki zdjęć, łatwo jest kolokwialnie mówiąc przekombinować. Pamiętacie zdjęcia ślubne sprzed 15 lat robione u fotografa w studio na drukowanym tle? Być może nawet z koronkową parasolką w ręku? No właśnie! Wtedy te zdjęcia nawet mogły się nam podobać. A teraz człowiek się zastanawia czemu to sobie zrobił… Wybierając typ sesji i fotografa na sesję noworodkową nie zapominajcie o tym. Postarajcie się stworzyć dziecku taką pamiątkę, którą będzie mu się przyjemnie oglądało za x lat i nie będzie się musiało wstydzić przed swoją drugą połówką, czemu rodzice z fotografem przebrali ją/go za królika bądź misia.

Jak więc wybrać fotografa i typ sesji, aby były ponadczasowe? Jeśli na zdjęciach są dodatki to zwróć uwagę na ich ilość i jakość. Jeśli są tam kwiaty bądź rośliny to najlepiej, aby były naturalne. Im więcej dodatków, sztucznych tworzyw, drukowanych teł, tym gorzej to będzie wyglądało za x lat. Popatrz w jaki sposób ustawieni zostali rodzice i dziecko? Czy wygląda to naturalnie? Zwróćcie uwagę na postprodukcję zdjęć – Czy kolory nie są przerysowane? Czy skóra na fotografii nie jest za mocno wygładzona? Czy gałki i zęby nie biją bielą po oczach?

W fotografii tak samo jak w innych sferach życia są mody na różne typy sesji oraz na ich kolorystyczną obróbkę. Czasami jednak lepiej zachować umiar, minimalizm i nie ulegać chwilowej modzie.

Jak wyglądają sesje noworodkowe u mnie?

Jak pewnie się domyślacie ja stawiam na ponadczasowość. Oferuję Wam dwa typy sesji – lifestyle oraz studyjne.

Podczas sesji domowej fotografuję z punktu widzenia obserwatora. Pokazuje Wasze pierwsze wspólnie spędzone chwile, jak się opiekujecie dzieckiem, zabawiacie je, jeśli macie ochotę to także jak karmicie. Chwytam Wasze emocje, to w jaki sposób patrzycie na siebie, na dziecko. Staram się fotografować słodkie uśmieszki dzidziusia, ziewnięcia, minki. Bardzo przyjemnie się to ogląda po latach i sama sesja nie jest odczuwalna dla dziecka.

W przypadku sesji w studio wykonuję sesje portretowe na których trzymacie dziecko na rękach. Są to delikatne, kolorowe zdjęcia na białym tle lub/i czarno-białe zdjęcia na ciemnym tle. Na takich sesjach zazwyczaj noworodek jest nagi lub w samej pieluszce, lekko owinięty chustą, która tę pieluszkę przysłoni. W przypadku sesji w studio mogę też zaproponować sesję w wannie z mleczną wodą i kwiatami.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Wam zdecydować między studiem, a sesją zdjęciową w domu Waszego dziecka. Jeśli tak było, będę wdzięczna za polubienie postu lub udostępnienie go na Facebooku.