Jaki jest najlepszy wiek na sesję dziecięcą?

śmiejąca się dziewczynka na łóżku w różowym stroju na sesji domowej

Pierwszy rok życia Waszego dziecka to wyjątkowy czas. Dzieci zmieniają się i rosną tak szybko, a po drodze jest wiele okazji, aby świętować ich postępy. Prawdopodobnie będziecie mieć tysiące zdjęć swojego dziecka w telefonie, które zarejestrują te codzienne i cotygodniowe zmiany w ich rozwoju.

Jeśli chodzi o profesjonalne zdjęcia dziecka, zapewne nie możecie sobie pozwolić na sesję zdjęciową co tydzień, aby uchwycić każdą drobną zmianę. Więc kiedy już inwestujecie w profesjonalną sesję zdjęciową, miejcie pewność, że uchwycicie najlepszy moment w pierwszym roku życia Waszego maleństwa.

Jaki jest zatem najlepszy wiek na sesję zdjęciową dziecka?

W tym artykule wyjaśnię, czego możecie oczekiwać po sesji zdjęciowej w różnych etapach rozwoju podczas pierwszego roku życia dziecka, abyście mogli zdecydować, kiedy najlepiej zarezerwować sesję zdjęciową. W szczególności przyjrzymy się tym etapom:

  • Noworodek
  • 3-5 miesięcy
  • 6-10 miesięcy
  • 11-13 miesięcy

Noworodek

Pierwsze dwa tygodnie życia dziecka to najlepszy czas na sesję zdjęciową noworodka. W tym czasie niemowlęta bardzo dużo śpią i zwykle robią to też przez większość czasu na sesji zdjęciowej. Wiele noworodków lubi być skulonych w pozycji embrionalnej, czyli w takiej w której znajdowały się w łonie matki, co pozwala fotografowi uchwycić piękne pozy zwiniętego niemowlęcia . To co akurat dla mnie jest równie ważne – noworodki wtedy są naprawdę malutkie i drobniutkie, a uważam, że zdjęcie takiego małego okruszka to coś najpiękniejszego i niezastąpionego.

Niewątpliwie ten okres będzie najlepszy na wykonanie każdej sesji zdjęciowej – zarówno w studio jak i w domu.

Po pierwszych dwóch tygodniach dzieci zwykle zaczynają się rozwijać, rozciągać i być bardziej czujne. Oznacza to, że w przypadku zdjęć studyjnych stylizowanych może okazać się niemożliwe dla Waszej pociechy wykonanie niektórych pozycji, jak również spanie przez większą część sesji. Mimo to niektórzy fotografowie wykonują stylizowane sesje noworodkowe nawet do 30-tego dnia życia, a niestylizowane nawet później. Czym się różni sesja stylizowana od niestylizowanej? Stylizowana to ta z owijkami, dodatkami, na mini łóżeczkach i fotelikach, pokazująca tylko noworodka (zwykle śpiącego). Niestylizowana wykonywana jest w formie rodzinnego portretu na jednolitym tle (zazwyczaj białym lub czarnym).

Jeśli jednak przegapiliście ten czas, pamiętajcie, że w każdym wieku dziecka możecie wykonać sesję lifestylową w domu, albo poczekać kilka miesięcy, aż dziecko osiągnie wiek od trzech do pięciu miesięcy i będzie potrafiło wygodnie kontrolować szyję i ruchy głowy.

Powiązany artykuł: Sesja dziecięca w studio czy w domu? Które miejsce jest lepsze dla Waszej rodziny?

3-5 miesięcy

W ciągu trzech miesięcy zwykle niemowlęta mają już na tyle mocne mięśnie, że trzymane pionowo, potrafią przez kilka lub kilkanaście sekund utrzymać sztywno główkę. Często nawet są w stanie leżąc na brzuszku podnieść ją wysoko na kilkadziesiąt sekund, a to są idealne chwile do uchwycenia w czasie sesji.

W tym wieku zaczyna także wyłaniać się z osobowości Waszego dziecka, co oznacza, że ​​możemy uchwycić pierwsze świadome uśmiechy i bardziej poważne wyrazy twarzy! ☺

Co prawda dziecko będzie w tym wieku jest bardziej czujne niż noworodek, ale też będzie szybko się męczyć. Z tego powodu zalecam niezbyt długie sesje zdjęciowe i planowanie ich bezpośrednio po drzemce, aby dziecko było odświeżone i jak najbardziej wypoczęte.

Dla dziecka w tym wieku najlepsza będzie sesja w studio lub w domu.

6–10 miesięcy

W wieku od sześciu do dziesięciu miesięcy większość maluchów będzie mogła siedzieć bez wsparcia, ale zazwyczaj jeszcze nie będzie sprawnie raczkować. W tym wieku dzieci uwielbiają komunikować i angażować się. Mają wiele drobnych znamion osobowości, które można sfotografować, a fotograf nie musi się martwić, że maleństwo chce w tym czasie uciec raczkując.

Od 6 do 10 miesięcy to optymalny wiek dziecka na sesję zdjęciową. W tym przypadku także zalecam, aby na sesji zdjęciowej Wasz skarb był dobrze nakarmiony i był po drzemce.

Gdy Wasze dziecko będzie pewnie siedzieć, macie większą elastyczność w zakresie lokalizacji zdjęcia. Możecie wybrać także sesję plenerową zamiast sesji w domu lub w studio.

11-13 miesięcy

Pod koniec pierwszego roku życia niemowlę staje się małym dzieckiem, a nawet może chodzić. To popularny czas na sesję zdjęciową z uwagi na możliwość uchwycenia tego przełomowego momentu, który osiąga w pierwsze urodziny. W tym okresie bardzo popularne są również sesje na roczek.

Pamiętajcie, że gdy Wasze dziecko jest w ruchu, sesje mogą trwać dłużej! Z tego też powodu polecam zastanowić się nad wyborem miejsca sesji zdjęciowej dziecka.

Jeśli Wasze dziecko z większą pewnością chodzi, polecam wybrać sesję zdjęciową w studio lub w domu zamiast plenerowej; gdy dziecko będzie mogło chodzić (i biegać), naturalną rzeczą jest, że będzie chciało eksplorować otoczenie - w studio czy w domu przestrzeń do eksploracji będzie ograniczona, ale na zewnątrz może być trudno utrzymać skupienie dziecka na fotografie, szczególnie jeśli są typem bardziej niezależnym.

Który rodzaj zdjęć jest najlepszy w zależności od wieku?

Tak naprawdę nie ma zasady jaką sesję powinno się wykonywać w zależności od wieku Waszej pociechy. Wybierzcie taki rodzaj sesji oraz takiego fotografa, który przypadł Wam najbardziej do gustu. Przy wyborze starajcie się nie kierować chwilową modą na dany typ sesji. Dokonujcie wyboru w taki sposób, aby zdjęcia, które otrzymacie, były ponadczasowe, by z przyjemnością oglądało się je po latach. Pamiętajcie też, że każdy fotograf będzie miał nieco inną ofertę, jeśli chodzi o sesje zdjęciowe dla dzieci. Niektórzy będą fotografować wyłącznie w studio, a inni tylko na zewnątrz bądź w domu. Mogą znaleźć się też tacy, którzy skupią się jedynie na kadrach samego maluszka lub tacy którzy będą chcieli sfotografować dziecko wraz z rodzicami. Gdy będziecie wybierać rodzaj sesji zdjęciowej dla Waszego dziecka, warto wcześniej porozmawiać z fotografem o tym, jak jemu najlepiej współpracuje się z dziećmi w zależności od wieku.

Jeśli chcielibyście zarezerwować sesję zdjęciową u mnie istnieje możliwość wykonania jej zarówno w studio, w domu jak i w plenerze. Wybór należy do Was ☺

Jak widać, istnieje wiele przełomowych etapów rozwoju w życiu dziecka, które można uchwycić w pierwszym roku życia, a czasem jedne mogą być ważniejsze dla Was od innych. Niektóre rodziny postanawiają uchwycić kilka różnych momentów w ciągu roku za pomocą profesjonalnych zdjęć. Dla innych wystarczające jest posiadanie zdjęć z jednego szczególnego momentu w roku, co daje im cenne wspomnienia, na które można spojrzeć wstecz. Zastanówcie się, który moment z życia dziecka Wy chcielibyście sfotografować.

Czy uważacie ten artykuł za przydatny? Jeśli tak, pamiętaj, że możesz go udostępnić na swoim Facebooku, aby także inni mogli go zobaczyć.